Job de Product Marketing Manager la Star Storage

0 Replies
Distribuie articolul:
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Buffer this page

Institutul de Marketing sprijină  Star Storage  să găsească un Product Marketing Manager pregătit, cu peste 3 ani de experiență pe o poziție similară și motivat să se alăture unei echipe de profesioniști  care au transformat compania într-unul dintre cei mai mari furnizori locali de soluţii de stocare, arhivare şi management de informaţii. Noul Product Marketing Manager va elabora și executa strategia de marketing de produs, poziționarea și marketing mix-ul pentru produsele de care este responsabil.

Responsabilități:

  • Realizează și comunică către echipa de vânzări propunerea de valoare pentru produse/servicii și dezvoltă kit-ul de vanzare; elaboreaza instrumentele de marketing menite sa sprijine vanzarea consultativa: fisa tehnica a produsului, sales kit-ul (kit-ul de vanzare) care va fi utilizat în cadrul procesului de vânzare    directă; datasheet-uri, batlecard-uri, whitepapers, studii, prezentări, infografice, one-pagere, tutoriale video pentru produsele gestionate, poziționări de soluții, training-uri de vânzări și alte prezentări;
  • Dezvoltă și intreține la zi informațiile necesare vânzărilor indirecte prin parteneri (programe de training, programe de certificare, liste de prețuri, politici de discount-uri, oferte de co-marketing și toate colateralele de product marketing necesare vânzărilor indirecte);
  • Colaborează și negociază cu partenerii interni și internaționali (organizații, asociații, analiști, colaboratori direcți etc.) specializați în generarea de conținut, poziționare de produs la nivel internațional și a campaniilor de notorietate și generare de leaduri ;
  • Diseminează informații de piață către echipele de dezvoltare a produselor și informații asociate funcționalităților noi către echipele comerciale și piață ;
  • Coordonează și implementează sub directa supervizare a Head of Product Marketing planurile tactice de marketing pe fiecare soluție/produs de care este responsabil;
  • Monitorizează activitatea principalilor competitori și implementează modele de analiză și evaluare a activității principalilor competitori;
  • Propune și ajută la implementarea campaniilor integrate de marketing care au ca scop promovarea produselor/serviciilor de care răspunde;
  • Definește, implementează și urmărește indicatorii de performanță pentru a asigura transparența asupra tuturor activităților comerciale desfășurate pe linia de produse pe care o gestionează;
  • Asigură suport pentru realizarea de studii de piață secundare (desktop research). Colectează, analizează și interpretează informațiile referitoare la evoluția pieței, tendințe pe fiecare linie de business în parte, competiție, etc. și sintetizează rezultatele în prezentări sau alte formate accesibile;
  • Asigură menținerea la zi a informațiilor publice despre companie în cataloage de afaceri, grupuri profesionale, site-uri terțe sau în orice sistem de afișare publică, internă sau externă.

    Cerințe:

  • Experiență pe o poziție similară de minim 3-5 ani (IT sau telco de preferat);
  • Studii universitare finalizate;
  • Bune cunoștințe de marketing B2B și de comunicare integrată de marketing;
  • Cunoștințe de analiză a pieței și a portofoliului de soluții și produse a unei companii;
  • Abilitatea de a sintetiza cantități mari de informație;
  • Bune cunoștințe MS Office (Word, Excel, Power Point). Pachet Adobe (InDesign, Illustrator, Photoshop) constituie avantaj;
  • Excelente abilități de comunicare interpersonală, prezentare, lucru în echipă;
  • Abilitatea de a urmări și implementa proiecte end to end;
  • Cunoștinte avansate de limba engleză (scris și vorbit).

    Ofertă:

  • Salariu motivant
  • Mediu de lucru modern
  • Reduceri la abonamente sportive (7 Card, Worldclass)
  • Miercurea vitaminelor (fructe din partea companiei)
  • Abonament Bookster
  • Echipa tânără, dinamică, profesionistă

Pentru a aplica la acest job, scrieți-ne la info@institutuldemarketing.ro, cu mențiunea “Star Storage”.

Job de Marketing Project Manager la FrieslandCampinaMarketing-ul tradițional nu mai funcționează

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Nu stii ce curs sa alegi ? Ai nevoie de suport sau informatii suplimentare?

Telefon: +40-037 374-33-77

Ultimele articole
Scroll Up